Моя хайга в 132-ри конкурс на WHA (World Haiku Association). Радвам се поради две причини - първата, че шест българки намериха място и втората, че след толкова откази, трети пореден месец, моя творба е сред избраните.
Превод на хайку стиха:
сватбен ден
младоженецът и булката минават
под дъгата
Страници
понеделник, 27 юли 2015 г.
неделя, 26 юли 2015 г.
Нека диалогът да говори вместо вас
от "Bookbaby"
Авторовата реч не е мястото, където да развихрите творческия си потенциал, ако искате да увлечете читателя. Оставете тази задача на самия диалог.
Никога не съм срещал писател, работещ било върху епичен фентъзи роман, било върху вдъхновено от действителни събития, с целия болезнен опит, произведение, който да не е искал читателите да се загубят напълно в думите върху страницата. Докато има много неща, които отделят фактите от измислицата, има само едно, което всички писатели пренебрегват на свой риск: доброто, усилено, искрено саморедактиране.
Нека поговорим за диалога. Писателите на художествена литература бързо научават, че няма нищо толкова ужасно, колкото вдървения, нереалистичен диалог, което да извади читателите от историята. И докато писателите на нехудожествена литература не могат фалшифицират директни цитати, има много други неща, които да ги уверят, че мисълта им тече естествено. Първото, с което можете да започнете, е да изтриете колкото се може повече авторова реч към диалозите.
Иска Ви се читателят да мине през думите на автора, сякаш те не са там.Авторовата реч съществува само поради една единствена причина: да помогне на читателя да идентифицира кой говори във Вашия ръкопис. Това е. Вие искате да се съсредоточите върху самия диалог. Не искате читателите да се разсейват с разсъжденията на автора.
Това е една от най-често срещаните грешки, които новите писатели допускат. Те мислят, че думи като "попита" или "каза" са скучни и водят до повторения, така че използват по-интересни алтернативи.
Доверете ми се: авторовата реч не е мястото, където да развихрите фантазията си. Тя трябва да се слее с основния фон. "Каза" и "попита" са всичко, което Ви трябва. Трябва да устоите на порива да използвате "запита", вместо "попита" или "възкликна", вместо "каза". Всичко, което ще постигнете с тези цветущи изрази, е да кажете на читателите си, че сте начинаещ писател.
Ако пишете нехудожествена литература, не е лошо да се позабавлявате и да вкарате диалог в историята си. Не е нужно да бъде дословен цитат, а само да пасне на истинската история, която разказвате.
Също така, се наблюдава тенденция да се използват наречия в авторовата реч. Обмислете това: Авторовата реч не е мястото, където да се прокрадват емоции - диалогът сам по себе си трябва да бъде написан така, че думите на героя да изразяват по-ясно тези емоции. Това е и разликата между показване и разказване.
"- Стига ми толкова - каза Саймън ядосано."
Това просто ни разказва, че Саймън е ядосан. Но тази емоция не е показана посредством неговите действия или самия диалог.
Припомнете си какво казахме по-рано за авторовата реч. Читателите дори я подминават при четене. Единствената й цел е да покаже на читателя кой говори.
И така, ако искате читателят да почувства яда на Саймън, трябва да му го покажете посредством самия диалог. Ето как можете да направите това:
"- Ти ме отвращаваш. Този разговор приключи - каза Саймън."
Ето, думите на Саймън са ядни, така че няма нужда да разчитате на наречието "ядосано", за да прокарате тази идея. Диалогът е по-силен, а емоцията - по-ясна.
Също така, можете да включите кратко описание на действията, за да елиминирате наречието и да предадете емоцията на героя.
Например:
"Саймън избута стола си и стовари юмрук върху масата.
- Стига ми толкова - той каза, стиснал зъби. - Този спор свърши."
Действията и описанието тук помагат да покажете как се чувства Саймън, така че ние лесно да елиминираме думата "ядосано" от авторовата реч към диалога.
Без значение дали пишете художествена или нехудожествена литература, Вие разказвате история. Диалогът е един от най-мощните елементи в това разказване
Абонамент за:
Публикации (Atom)