Какво е „площад“ – "групиране на няколко сгради или зелени площи около открито пространство, служещо за срещи на хора, както и за отбелязване на важни събития" (т.р.) Те се намират в идеалния център на града. Ето и някои от най-обичаните от мен софийски площади:
„Гурковски“ – не съществува. Намирал се е на кръстовището на Алабин и Витошка. Бърка се със „Света Неделя“ („Св. Крал“). Най-хубавото и от двата площада е гледката към планината Витоша.
„Баня Баши“ – днешен „Бански“. Наред с важни паметници като Централна баня, сега Регионален исторически музей на София, там е и минералният извор на града, каптиран още от I в. н.е.
„Петко Р. Славейков“ – незабравимият книжен пазар, който макар и с променен вид, по проект на арх. Димитър Паскалев, остава място за продажба на книги и арт сувенири.
„Александър I”, днес „Батенберг“, обграден от сградата на бившия дворец, сградата на Българска народна банка (БНБ), тази на Народното събрание (бившия Партиен дом) и от Градската градина. Срещу него, на мястото на някогашния мавзолей, е отделено пространство за съвременно изкуство.
„Атанас Буров“, познат като площадът пред Президентството, с не един или два протеста, едни от най-запомнящите се от които бяха през 1989 г. със свалянето на петолъчката - всичко буквално и метафорично свързано с това действие - и на майките на деца с проблеми в развитието, които прекараха много дни и нощи в търсене на справедливост.
„Независимост“, познат като „Ларгото“. За съкровищата под него ви разказах в предишната, IV част. Тук обикновено е и най-изисканата коледно-новогодишна украса.
„Гарибалди“ – небезисвестният му паметник (иска ми се да не се свързва с разни вериги за бързо хранене). От „Столица – бг“ научаваме, че: „в началото на 20 век на площада се издигала сградата на старата поща. На нейно място по-късно е позиционирана Банката на Буров или Българска търговска банка. Строителството по нея приключва през 1925 г. Площадът се свързва и с Румънската легация, както и със Софийската фондова борса, чиято сграда е издигната през 1942 г."
„Македония“ – макар днес да е с леко неугледен вид и се свързва предимно с хамали, предлагащи услугите си, преди Освобождението тук е минавал хендекът (крайградският ров), обграден от едноименния булевард, бул. „Христо Ботев“ и ул. „Алабин“
„Възраждане“ – пресечната точка на бул. "Христо Ботев" и бул. "Ал. Стамболийски". Един от най-старите площади на София. Едно от местата, където тържествено се почита 2 юни - Денят на Ботев и загиналите за свободата и независимостта на България.
„Райко Даскалов“ - на ъгъла на ул. "Солунска" и ул. "Ангел Кънчев". До 1944г носи името пл. "Михаил Такев".
Няма коментари:
Публикуване на коментар